Skip to content

3.2. Nowa stacja

Budynek dworca pasażerskiego, jest jednym z najważniejszych obiektów. Na pierwszym planie mamy duże łukowe okno i  dwuspadowy dach. W trójkącie szczytowym znajduje się zegar, następnie strefa okienna gwarantująca w holu dużo światła. Pod daszkiem dwoje  przylegających do siebie masywnych drzwi wejściowych Po obu stronach tego dużego portalu rozpoznać można dwukondygnacyjny budynek z trzema oknami w każdym, których szklane powierzchnie podzielone są ryglami i słupami. Front głównej części budynku składa się z dwunastu zwykłych prostokątnych okien, nad którymi znajduje się duży  czterospadowy dach z dwoma trójkątnymi małymi świetlikami oraz masztem flagowym pośrodku kalenicy. Podobny widok mamy patrząc od strony torów, tylko tutaj w miejscu zegara osadzone jest małe okienko w kształcie rombu, w dachu znajdują się cztery prostokątne okna ze szczytami, a część pierwotnego wejścia jest wysunięta. W 1944 roku wyjście z holu prowadziło tylko tunelami. Na lewo od wejścia była kasy biletowe, przeniesiona w 1988 roku na przeciwległą ścianę holu, za nią zapomniane duże okno przechowalni bagażu. Zanim po prawej stronie zrobiono kasy biletowe, na początku znajdowały się tam drzwi do restauracji dworcowej z poczekalnią 1 i 2 klasy oraz pokój dygnitarzy. Do 1944 roku, zanim oddano do użytku tunele, aby wyjść na stronę torów, należało przejść przez szlaban peronowy. Czyli budynek holu głównego stanowi  centralny punkt patrząc od strony placu dworcowego. Po obu stronach przylegają jednopiętrowe obiekty, również z dwuspadowymi dachami, które kontynuowane są pod kątem prostym w kierunku zachodnim. Poczta na północy i mieszkania urzędników na południu, oba dwupiętrowe budynki z czterospadowymi dachami, jednak znacznie niższe niż budynek recepcji, uzupełniają widok.

Na poniższych mapkach widzimy, zmieniające się połączenie z Międzyrzeczem, poprzez tymczasowy przystanek Kosieczyn, położony przy szosie Dąbrówka – Zbąszynek, na zachodnim krańcu grupy torów rozciągających się w kierunku rozwidlenia do Poznania i Międzyrzecza. Wybudowany już w 1920 roku odcinek toru, w latach 1923 – 30 roku zapewniał pierwszym mieszkańcom Zbąszynka tymczasową komunikację kolejową z siedzibą powiatu w Międzyrzeczu. Na mapce po prawej, Zbąszynek już rozbudowany, po zachodniej stronie. Boisko sportowe zostało przeniesione w docelowe miejsce z rejonu ulic Zbąszyńskiej i Bydgoskiej. Nowe osiedle zaczęło w pełni funkcjonować, po stopniowemu przybyciu punktów usługowych, oraz handlowych, tworzonych po zachodniej części dzisiejszej ulicy Wojska polskiego. Prawie cała część Zbąszynka na wschód od głównej ulicy zapewniała mieszkania dla różnych służb (celnicy, kolejarze, straż graniczna, nauczyciele itp.), związanych z funkcjonowaniem granicznego węzła kolejowego.

Mapka z 1929 roku. Tymczasowe połączenie z kierunku Międzyrzecza przez stację Kosieczyn, jeszcze pełni swoją siedmioletnią rolę.
Plan z 1930 roku. Brak "trójkąta" do obracania parowozów, który powstał dopiero po 1930 roku, wraz z sąsiadującym przed nim budynkiem, który nie został do końca zagospodarowany, mimo że musiano go planować do pełnienia bardzo ważnej roli.
Mapka z 1944 roku. Widać poszerzone miasto-osiedle, oraz ukończony dworzec, w pełni służący przewozowi towaru oraz pasażerom. Do Międzyrzecza, można było już dojechać od wschodniej strony nowego dworca, dzięki połączeniu z zasadniczą częścią linii kolejowej, która od początku, w swym pierwotnym kształcie, od 01.06.1885 do 1920 roku, prowadziła ze Zbąszynia do Międzyrzecza. Przed docelowym przebiegiem trasy, uzyskanym w dniu 1930 roku, to jest po oddaniu dworca osobowego w Zbąszynku, przejściowe, tymczasowe połączenie ostrym łukiem toru o długości 700 metrów na wysokości stacji Kosieczyn, zostało bezpowrotnie zapomnianym i nigdy nie wrócono do jego odbudowy.

Galeria: Rozwiązania graniczne i projekty.

 
sentymentalny.com

Zbąszynek, kolej i ja

Czyli podróż w sentymentalne klimaty

Miłosz Telesiński – Zbąszynek – 2021

Znajdziesz mnie tutaj