1. Strona Główna
  2. >
  3. 4.0. Tajemnice Zbąszynka
  4. >
  5. 4.4. Tajna stacja Kosieczyn

4.4. Tajna stacja Kosieczyn

Duża rola małego dworca.

Prosto miejsce po torze w stronę Szczańca (Berlina), w prawo droga bita do Dąbrówki Wlkp. Foto z dnia 15.06.2002 roku.

Prosto miejsce po torze w stronę Szczańca (Berlina), w prawo droga bita do Dąbrówki Wlkp. Foto z dnia 15.06.2002 roku.

Gdy po traktacie Wersalskim, wiele połączeń kolejowych okazało się zbędnymi, w przypadku ważniejszych stref wymagających regularnej komunikacji, cześć linii skorygowano przystosowując je do dalszej eksploatacji w obrębie nowo powstałych aktualnych wówczas wschodnich granic terytorialnych Niemiec.
Przykładem może być przywrócenie regularnego połączenia kolejowego pomiędzy Świebodzinem a Międzyrzeczem. W związku, z powyższym wybudowano nowy w kształcie łuku o długości 1.3 kilometra odcinek toru stanowiącego alternatywne względem utraconego, powstałego z chwilą wybudowania całej linii w 1885 roku, pierwotnego połączenia kolejowego Zbąszyń – Międzyrzecz. Odnoga powstała na wysokości małego budynku z czerwonej cegły położonego 8.3 kilometra od Szczańca oraz 5.5 od Zbąszynia oraz 3.25 do Dąbrówki. Odległość do granicy państwa wynosiła 4 kilometry.

Z chwilą rozpoczęcia prac związanych z nowo powstającym Zbąszynkiem, na zachód tuż przy wspomnianym miejscu, pomiędzy równej wtenczas klasy drogami prowadzącymi z Dąbrówki do Chlastawy oraz Kosieczyna, utworzono mały peron, pełniący funkcję przystanku osobowego „Kosieczyn”, który oddano do użytku 01.03.1923 roku, umożliwiając pierwszym mieszkańcom nowo powstającego osiedla kolejowego, jakim był Zbąszynek dojazd do miasta powiatowego Międzyrzecz. Poza peronem pasażerskim, przy którym jako wiata peronowa znajdował się wycofany z ruchu wagon towarowy. We wspomnianym miejscu, tuż przy ceglastym małym budynku, utworzono również ważną wtedy część towarową.
Ponieważ wspomniany odcinek głównego toru, powstałego w 1870 roku, do 1900 roku był jeszcze szlakiem jednotorowym, budynek z czerwonej cegły spełniał tuż po oddaniu magistralnej drogi kolejowej rolę posterunku obsługującego “mijankę”  oddaloną około 2 kilometrów w kierunku zachodnim, dzięki której na długim w ówczesnych czasach odcinku, bo aż 13.7 kilometra mogły się wyminąć dwa jadące z przeciwka pociągi, stwarzając możliwość większej ich przepustowości.

Rozkłady jazdy pociągów i wykaz stacji tymczasowego przystanku Kosieczyn z lat 1923 – 1930

Z chwilą położenia drugiego toru, rola wspominanego obiektu ograniczyła się jedynie do obsługi przejazdu na drodze Dąbrówka – Kosieczyn, przeciętej później Zbąszynkiem na której od pierwszych chwil powstawania Zbąszynka położono asfalt . Warto dodać, że droga łącząca Dąbrówkę z Kosieczynem, odpowiadała wtedy klasie tej z Dąbrówki do Chlastawy.

Gdy utworzono połączenie Szczańca (Świebodzina) z Międzyrzeczem, mały ceglasty domek w dalszym ciągu okazał się niezbędnym rozpoczynając służbę jako posterunek odgałęźny, jak również do obsługi innych nowo budowanych rozjazdów tymczasowo powstałej stacji. Dalsze udoskonalenia wspomnianego obiektu oraz zagospodarowywanie przynależnego do niego gruntu miało dalszą kontynuację, ponieważ materiały budowlane konieczne przy powstawaniu nowego dworca granicznego wymagały miejsca umożliwiającego ich rozładunek. Taką rolę zaczął spełniać Kosieczyn, którego funkcja wbrew pozorom okazała się bardzo ważną. Powstała tam rampa wyładunkowa oraz tor bocznicowy służący do odstawiania wagonów ładownych. Dojeżdżając do ówczesnego przejazdu kolejowego drogą od strony Chlastawy, to jest z kierunku gdzie budowano nowy dworzec graniczny, po lewej i prawej stronie widzimy rzędy kilku betonowych słupków, których rola się ograniczała do osadzenia metalowych tabliczek, jakie wbrew pozorom pełniły na pewno bardzo ważną rolę. Jednak treści napisów już chyba nigdy nie poznamy.

Na początku część pociągów kończyło oraz rozpoczynało tutaj bieg, łącznie z tym, że jeden tu „nocował”. Później miał tu miejsce uporządkowany regularny ruch pasażerski, gdzie relacja pociągów odbywała się pomiędzy Gorzowem a Świebodzinem. Z chwilą otwarcia stacji, jeździły tu 3 pary pociągów na dobę , to jest 3 w relacji Świebodzin – Gorzów oraz 1 para Świebodzin – Kosieczyn .  W miarę doskonalenia rozkładu jazdy ich ilość zwiększono do 4 w relacji Świebodzin – Gorzów i z powrotem. Odległość, pomiędzy Świebodzinem a Gorzowem wynosiła 90.9 kilometra, a czas jej przejazdu stanowił równe 4 godziny. Przejechanie 19.2 kilometrowego odcinka toru pomiędzy Kosieczynem a Świebodzinem wymagało 33 minut.
Odległość pomiędzy Kosieczynem a Gorzowem odpowiadała 71.7 kilometrom i pokonywano ją przez 3 godziny i 16 minut.

Z chwilą wybudowania Zbąszynka a wraz z nim części osobowej, pociągi zaczęły wjeżdżać bezpośrednio na nowo oddany dworzec osobowy, co wiązało się z oddaniem do użytku toru o długości 3200 metrów łączącego pierwotnie wybudowaną linię Międzyrzecką z nowo uruchomionym dworcem granicznym . Stację Kosieczyn zamknięto 15.04.1930 roku, pozbawiając leżące obok niej tory jakiegokolwiek znaczenia kolejowego. Warto dodać, że połączenie z Międzyrzeczem miało trzy warianty.
Począwszy od bezpośredniego ze Zbąszynia, później poprzez Kosieczyn kończąc na aktualnym do Zbąszynka. Długość toru pomiędzy Zbąszyniem a Międzyrzeczem odpowiadała 31.9 km., natomiast ze Świebodzina przez Kosieczyn dokładnie 43.1 km. W chwili obecnej długość linii ze Zbąszynka do Międzyrzecza równa się 30.00 kilometrom.
Ponieważ nowo powstały tor do Zbąszynka przeciął w poprzek istniejący już niepotrzebny stary nasyp Berliński, komunikacja wschód – zachód odbywała się docelowo przez Zbąszynek, a zbędna tymczasowa stacja Kosieczyn, nie spełniała już żadnej roli, tory w jej obrębie całkowicie zdemontowano, natomiast mały budynek z czerwonej cegły zaadoptowano na mieszkania, nie zakładając, że pozostanie on jedynym trwałym symbolem opisywanej wyżej „białej plamy”.
Ponieważ opisywana stacja istniała jedynie przez 7 lat, jej ważna rola jej istnienia, z uwagi na skoncentrowaniu uwagi na powstającym Zbąszynku oraz wojny, została pominięta we wszelkich opracowaniach, natomiast przez byłych mieszkańców Zbąszynka zapomniana.

Zbąszynek, kolej i ja

Czyli podróż w sentymentalne klimaty

Miłosz Telesiński – Zbąszynek – 2021

Znajdziesz mnie tutaj