4.5. Białe plamy

Niektóre miejsca już od ponad dwudziestu lat są u mnie podstawą do refleksji “co tu było kiedyś?”.

fot-02_ngn_2__
fot-01_ngn_1__
fot-03_slupek_cz_bi
fot-02_slupek_kolor

Wyżej po lewej nieczynna nastawnia jeszcze przed końcem wojny Stary napis “Ngn” (Zbąszynek północny towarowy).
Pod spodem widoczny napis “Neu Bentschen”

Wyżej po prawej słupki położone przy starym torze berlińskim na wysokości przystanku Kosieczyn po stronie Zbąszynka chyba już do końca pozostanie “tajnym”, gdy zechcemy poznać napisy na przymocowanych kiedyś do niego tabliczkach. dzisiaj jedynie mamy hipotezy a jego wygląd mamy tylko na tym jedynym zdjęciu. Napis był przypuszczalnie informujący “uwaga pociąg”? Zagadnienie to poruszam w dziale “Tajna stacja Kosieczyn”. Zdjęcia wykonałem w 1985 i 1986 roku.

Jeśli chodzi o nastawnię, której zdjęcia zamieściłem wyżej po lewej stronie, miała ona mieć tuż po wojnie symbol “ZK-10”, jakiego pośród innych tego typu obiektów w Zbąszyneckim węźle kolejowym brakowało. Wiemy jedynie że została ona wycofana z użycia oraz zdemontowano jej urządzenia  już przez Niemców, ponieważ okazała się zbędną po otwarciu nowej górki rozrządowej. Jasne regularne fragmenty ścian są pozostałością po demontażu (wyjmowaniu) urządzeń, które już Niemcom okazały się tu zbędne.

Niżej mamy fragment planu Zbąszynka z 1944 roku, który tuż po wojnie przetłumaczono na Polski. Zaznaczone tory należące przed 1945 rokiem do nastawni Ngn i zostały rozebrane jeszcze przez Niemców, gdy aktualna “nowa” górka rozrządowa zaspakajała w pełni potrzeby tamtej kolei.

plan-01_rejon_zk_10

 

 

Zbąszynek, kolej i ja

Czyli podróż w sentymentalne klimaty

Miłosz Telesiński – Zbąszynek – 2021

Znajdziesz mnie tutaj