10.1. Rudnica

Po lewej pociąg w Rudnicy, oczekujący na odjazd w kierunku Zieleńca (Gorzowa Wlkp.. Po środku nie czynny semafor wjazdowy od strony Chyrzyna (Kostrzyna/O) do Rudnicy. Po prawej stacja Rudnica w 1986 roku.

Jedną ze stacji, która od dawna była moją wielką zagadką okazała się RUDNICA. Przed pojawieniem się pociągów retro wykonałem tu sporo innych zdjęć, oraz przeszukałem każdy kąt, podobnie jak w innych ciekawych miejscach na terenie ówczesnego P.K.P. Podobnych stacji, na terenie dawnego P.K.P., które już na zawsze pozostały w mym sercu jest tylko kilka, kryją one wciąż ujawniane tajemnice zawarte również w zebranej przeze mnie mniej lub bardziej oficjalną drogą dokumentacji. Świadom, że poniższe zdjęcia nie zastąpią żywej kolei, to jako najmłodsze stanowią wprowadzenie do pozostałych ujętych w galeriach, z fotografiami, które wykonywałem ponad dwadzieścia lat temu.

Galeria stacji Rudnica

Stacja Rudnica na starej widokówce – 1920 r.

Stacja Rudnica na starej widokówce – 1920 r.

Etapy zmiany roli stacji Rudnica. Pierwszy widok przedstawia ją na linii Zieleniec - Sulęcin. Drugi etap powiększa jej rolę, po dobudowaniu kolei prywatnej z Krzeszyc. Trzeci etap mówi już o jej ostatecznym kształcie, to jest połączeniem kolei państwowej i prywatnej w Rudnicy i likwidacją w 1945 trasą do Sulęcina.

Rudnica na starych fotografiach

Niżej wybrane mapki okolic

Etap budowy z 1912 roku, gdy linia Zieleniec - Rudnica już istniała (oddana w 1920) a tor kolei prywatnej dochodził tylko do Krzeszyc - wybudowany ze Słońska w 1906 roku
Rok 1915. Linia z Krzeszyc, oddzielnym dworcem - peronem dołączyła już do Rudnicy, dominującą koleją był tu odcinek Zieleniec - Sulęcin.
Po 1945 roku, Tor od strony Chyrzyna, połączono w Rudnicy z trasą z Zieleńca. Kierunek do Sulęcina, został wyłączony z ruchu i zapomniany. W rudnicy, podczas relacji od strony Chyrzyna do Zieleńca i w drodze powrotnej, musiano obracać parowóz - objeżdżał skład.
Rok 1987. Tu już uproszczono przejazd, pomijając dawne zabudowania stacji Rudnica, adoptując mały budynek z zabudowań stacyjnych na przystanek. Jednocześnie całkowicie zamknięto wjazd na stary dworzec od strony Chyrzyna. Z kierunku Zieleńca na stary dworzec w Rudnicy wjeżdżał tylko pociąg towarowy, jako na bocznicowy, obsługa pociągu miała przy sobie urządzenia kluczowe do przekładania rozjazdów.

Zbąszynek, kolej i ja

Czyli podróż w sentymentalne klimaty

Miłosz Telesiński – Zbąszynek – 2021

Znajdziesz mnie tutaj