Skip to content

10.1. Rudnica

Po lewej pociąg w Rudnicy, oczekujący na odjazd w kierunku Zieleńca (Gorzowa Wlkp.. Po środku nie czynny semafor wjazdowy od strony Chyrzyna (Kostrzyna/O) do Rudnicy. Po prawej stacja Rudnica w 1986 roku.

 Jedną ze stacji, która od dawna była moją wielką zagadką, okazała się RUDNICA. Pierwszy raz uwagę na temat tego miejsca zwróciłem jeszcze w czasach szkoły średniej, gdy zapoznawałem się ze ścienną mapą P.K.P. z 1960 roku, która zawierała rozebrane po 1945 roku linie kolejowe. Podczas mych pierwszych wyjazdów, musiałem tutaj dotrzeć. Przed pojawieniem się pociągów retro, wykonałem przedstawione w galeriach zdjęcia oraz przeszukałem każdy kąt. Na terenie „tamtego” P.K.P., jest jeszcze kilka miejsc kryjących wiele zagadek, które już na zawsze pozostały w mym sercu. Chociaż poniższe zdjęcia z lat 1986 – 88, nie zastąpią żywej kolei, to jednak przybliżą lata, w których tu bywałem.

Stacja Rudnica - mapki

Kolej tutaj dotarła w dniu 01.08.1912 r., wraz z oddaną koleją Państwową Gorzów Wlkp. Zieleniec – Kniazin o długości 25.38 km. Po dwóch latach, tj. w dniu 05.01.1915 roku dotarła tutaj kolej prywatna, od strony Chyrzyna, po wybudowaniu 12.5 km. odcinka toru od strony Krzeszyc, tworząc w ten sposób połączenie tej stacji z Kostrzynem/O, koleją po południowej stronie Warty. Po połączeniu obu kolei, Rudnica stała się stacją węzłową dwóch nie zależnych przewoźników aż do 1945 roku, gdy kolej przejęło P.K.P., tworząc inną rolę i kształt tego dworca. Połączenie do Sulęcina zostało odcięte, zakończono je kozłem oporowym. Efeektem dalszej ewolucji było połączenie części kolei od strony Zieleńca (Gorzowa) oraz tej z Chyrzyna (Kostrzyna), właśnie tutaj, wykorzystując stary nie zmieniony dworzec kolejowy, wraz z należącymi do niego torami. Do 1987 roku, połączenie Gorzów Zieleniec – Chyrzyno wymagało obiazdu parowozu w Rudnicy, co było nie zbądne. W 1987 roku, gdy zakończył się gruntowny remont linii, poza torowiskiem, zaadaptowano na kasy biletowe i poczekalnie bydynek gospodarczy w Rudnicy oraz mieszkalny w Słońsku. Schodzące się w Rudnicy tory z Chyrzyna i Zieleńca połączono torem prostym, uzuskując tym bezkoliczyjne połączenie Zieleniec – Chyrzyno, adaptując na poczekalnię jedezn z budynków gospodarczych po północnej części terenu dworca. Wjazd od strony Chyrzyna, Krzeszyc na torowisko przyległe do dawnego Budynku dworcowego stał się już niemożliwym, rozebrano go zupełnie, pozostawiając połączenie od strony wschodniej (Zieleńca) dawnye łukowe połączenie dla ruchu manewrowego. Ostatecznie ruch osobowy zlikwidowano tu w 1993 roku. Towarowe pociągi jeździły tu raz dziennie trasą Gorzów Wlkp. – Zieleniec – Rudnica – Słońsk – Chyrzyno (nie czynne od 1995 roku) – Kostrzyn/O. Dalej przez Witnicę, pociąg zbiorowy wracał do Gorzowa Wlkp.

Rudnica na starych fotografiach.

Galeria stacji Rudnica

Pociąg towarowy w Rudnicy. Wiosna 1991.

Galeria - Stare foto Rudnicy.

Stacja Rudnica - Etapy budowy kolei związanych ze stacją, oraz rola stacji w Rudnicy ndla kolei prywatnej i państwowej.

Etapy zmiany roli stacji Rudnica. Pierwszy widok przedstawia ją na linii Zieleniec - Sulęcin. Drugi etap powiększa jej rolę, po dobudowaniu kolei prywatnej z Krzeszyc. Trzeci etap mówi już o jej ostatecznym kształcie, to jest połączeniem kolei państwowej i prywatnej w Rudnicy i likwidacją w 1945 trasą do Sulęcina.
Tabelka z Wykazu Odległości Taryfowych 1945.
Tabelka z Wykazu Odległości Taryfowych 1945.
07.02.2021

07.02.2021

02.06.2022

02.06.2022

Zbąszynek, kolej i ja

Czyli podróż w sentymentalne klimaty

Miłosz Telesiński – Zbąszynek – 2021

Znajdziesz mnie tutaj