1. Strona Główna
  2. >
  3. 9. Linie kolejowe
  4. >
  5. 9.11. Zbąszyń – Międzyrzecz

9.11. Zbąszyń – Międzyrzecz

Po lewej SP45-096 z Gorzowa do Zbąszynka w Dąbrówce Wlkp. w 1986 roku. Po prawej SP45-096 z Gorzowa do Zbąszynka w Bukowcu Międzyrzeckim w 1987 roku.

W 1880 roku zapadła decyzja o powstawaniu lokalnych kolejek, co wpłynęło na  powstanie połączenia kolejowego Zbąszyń – Międzyrzecz w 1885 roku. Odległość ze Zbąszynia do Dąbrówki wynosiła 7.2 kilometra, natomiast łączna długość tego przerwanego  na zawsze po 35 latach traktu wynosiła 32 kilometry. Tor tymczasowy prowadzący do stacji Dąbrówka z utworzonego w 1923 roku przystanku Kosieczyn  miał długość 3.2 kilometra.

 

W Zbąszyniu znajdował się oddzielny peron Międzyrzecki z trzema torami zakończonymi obrotnicą, a w środku był tor objazdowy dla czekających po bokach wagonów.

 

galeria - Miejsce po trzecim torze do Międzyrzecza

Powyższe zdjęcia tuż za stacją Zbąszyń, w kierunku Świebodzina (Zbąszynka jeszcze nie było, powstawał od 1923 roku), ukazują miejsce po trzecim torze do Międzyrzecza, który w latach 1885 – 1920 przebiegał wzdłuż torów Poznań – Berlin na długości blisko trzech kilometrów. Potem odgałęział w kierunku północnym przez las, aby dołączyć do wciąż czynnej linii kolejowej „międzyrzeckiej”. 

Mapka z 1893 roku. Do Frankfurtu i Międzyrzecza stare tory czynne. Od Zbąszynia w kierunku Babimostu (Guben) tor jeszcze (do 1930 roku) w eksploatacji.

Mapka po prawej z 1893 roku przedstawia połączenia ze stacji Zbąszyń w kierunku Międzyrzecza, Frankfurtu i Guben, gdy wszystkie szlaki były jednotorowymi. Dopiero w 1899 położono drugi tor w kierunku Guben, a do Frankfurtu szlak uzupełniono drugim torem w 1898 roku. Po lewej mapka z 1935 roku, gdy w wyniku powstania granicy w 1920 roku, po stronie niemieckiej był budowany Zbąszynek,  a tor ze Zbąszynia do Międzyrzecza odchodził w zapomnienie.

Mapka z1893 roku. Tor z Międzyrzecza do Zbąszynia, wybudowany w 1885 roku.
Mapka z1899 roku. Tor z Międzyrzecza do Zbąszynia, wybudowany w 1885 roku.

Wyżej po lewej mapka Międzyrzecza i okolic z 1893 roku, z czasów, gdy Międzyrzecz był stacją końcową. Po prawej mapka z 1899 roku.

Galeria - Stare zdjęcia dworca w Zbąszyniu

Galeria - Mapki wybranych okolic.

Galeria - Rozkłady Jazdy

Mimo że, niezależny tor ze Zbąszynia do Międzyrzecza biegł 3 kilometry wzdłuż głównej magistrali jako trzeci po jej północnej stronie wspólnym nasypem, uruchomiono go 15 lat po otwarciu Kolei Marchijsko – Poznańskiej. Po utworzeniu granicy państwa,  tor 4 kilometry od strony Zbąszynia przerwano, i nigdy już go  nie uruchomiono, gdyż Polakom okazał się zbędnym a Niemcy połączenie do powiatowego miasta Międzyrzecz zastąpili krótkim 800 metrowym odcinkiem toru, łączącego główny trakt od strony Frankfurtu z niekompletnym szlakiem biegnącym od 1885 roku od stacji Zbąszyń do Międzyrzecza.

Galeria - Służbowy Rozkłady Jazdy 1989.

Wyżej przedstawiam tabelki z wybranych Rozkładów jazdy trasy Zbąszyń – Gorzów. Połączenia istniejące w latach 1885 do 1920 według pierwotnej drogi ze Zbąszynia oraz zmienionym początkiem w 1930 roku (po zamknięciu przystanku Kosieczyn, oraz uruchomienia dworca osobowego w Zbąszynku) już w kształcie dzisiejszym.

W roku 1920 zaadoptowano miejsce przy symbolicznym  budynku z czerwonej cegły położonym w połowie drogi Szczaniec – Zbąszyń, powstałym w 1900 roku (rozdział “Tajna stacja Kosieczyn”) na tymczasowy peron dla pierwszych mieszkańców powstającego od 1923 roku Zbąszynka, krótkim łukiem (około 800 metrów), łącząc magistralny trakt wschód – zachód z boczną koleją  powiatową dalej do międzyrzecza. Jeszcze w Wykazie Odległości Taryfowych z 1945 roku wydanego już przez P.K.P., ujęto trasę jako odcinek Zbąszyń – Międzyrzecz, co świadczyło o uzasadnionym chaosie podczas łączenia naszych żelaznych szlaków w nowo kształtującej się epoce kolei. Zamknięty odcinek toru tak ten pierwotny od strony Zbąszynia jak i tymczasowy używany w latach 1923 – 1930 od Szczańca odeszły w zapomnienie a odtworzenie jego losów wymaga sporego zaangażowania oraz dalszych analiz.

 Fotografia przedstawia fragment elewacji starego jeszcze budynku dworcowego na stacji w Zbąszyniu, tuż przed przekazaniem go Polakom. Jedna z tablic informujących gdzie znajduje się peron od którego pociągi zmierzają do stacji Międzyrzecz.

Fotografia przedstawia fragment elewacji starego jeszcze budynku dworcowego na stacji w Zbąszyniu, tuż przed przekazaniem go Polakom. Jedna z tablic informujących gdzie znajduje się peron od którego pociągi zmierzają do stacji Międzyrzecz.

Galeria - Linia Zbąszyń - Międzyrzecz

Zbąszynek, kolej i ja

Czyli podróż w sentymentalne klimaty

Miłosz Telesiński – Zbąszynek – 2021

Znajdziesz mnie tutaj