Skip to content
  1. Home
  2. /
  3. 6.0. Syców i okolice.
  4. /
  5. 6.1. Moja stacja

6.1. Moja stacja

Syców w dniu 10.05.1990. Widoczny Tkt48 z Oleśnicy do Kępna.

Syców jako dawne  miejsce połączenia torów, oraz  wciąż aktualnych wspomnień.

Zawiadowca tej stacji zawsze dbał o porządek tak peronów jak i poczekalni, gdzie w roku 1989 zawiesiliśmy gablotę ze zdjęciami. które zdążyłem tu wykonać. Mimo, że fotografie przedstawiające lata osiemdziesiąte są do odtworzenia i postaram się je przedstawić w dalszych rozdziałach, tak przytulna stacyjka pozostała  już tylko we wspomnieniach.

Gdy w 17.05.1987 roku dotarłem do Sycowa, okazał mi się on  przeciętną tajemniczą stacją, koledzy przystąpili do fotografowania pociągu specjalnego, gdzie parowóz nawracał w stronę Kępna a ja udałem się do gościnnego zawiadowcy stacji, z którym zaprzyjaźniłem się i odwiedzaliśmy potem bardzo często aż do lat 90 tych, gdy kolej zaczęła ulegać ostatecznej zagładzie.
Stacja Syców okazała się symbolem „trójkąta” przedstawiającego linie kolejowe biegnące z Kępna do Bukowej Śląskiej i dalej do Sycowa, skąd wracało się do stacji początkowej jaką było Kępno.

Pociąg do Kępna tuż za Sycowem. Dnia 02 lutego 1988 roku.

Pociąg do Kępna tuż za Sycowem. Dnia 02 lutego 1988 roku.

Mimo, że na linii Syców – Oleśnica odwiedziłem Stradomię, Jemielną Oleśnicką i Cieśle, mą uwagę zawsze odwracał „dyskretny” odcinek toru Bukowa Śląska – Syców – jako nie dokończonej, projektowanej przez Niemców ważnej kolei. Obok widzimy gablotę ze zdjęciami stacji Syców, którą w latach 1987 – 1990 razem z zawiadowcą sporządziliśmy w celu upiększenia poczekalni. Nie przypuszczaliśmy wtedy, że widoki tak stacji Syców jak i innych małych dworców pozostaną tylko we wspomnieniach i wykonanych wtedy zdjęciach. Fotografie zamieszczone w gablocie znaleźć można w poszczególnych rozdziałach mej strony. Na prezentowanych fotografiach przestawiam stacje tak Syców w latach 1987 – 1991 jak i okoliczne  budynki i pociągi towarzyszące „trójkątowi”, z którymi związałem się bardzo uczuciowo.
Dzięki kolejarzom z Kępna mogłem bliżej się zapoznać ze wspominanymi okolicami, co potwierdzam w dokumentacji fotograficznej. W miarę doskonalenia strony, będę się starał w dostępniejszy sposób przekazać Gościom odwiedzającym stronę wizję ukrytej kolei.

Galeria - Stacja Syców

Zbąszynek, kolej i ja

Czyli podróż w sentymentalne klimaty

Miłosz Telesiński – Zbąszynek – 2021

Znajdziesz mnie tutaj