Skip to content
  1. Home
  2. /
  3. 3.0. Kolej w Zbąszynku
  4. /
  5. 3.1. Przeszłość kolei

3.1. Przeszłość kolei

Mapki z 1930 roku. W środku budowa Zbąszynka, przy obecnym domu kultury, od strony obecnej ulicy Klubowej, które do 1945 roku była deptakiem.

Galeria - Przełączanie torów w okolicy Zbąszynka. Rezygnacja z odcinka toru wybudowanego w 1870 roku, na rzecz oddanych w 1935 roku, prowadzących do Zbąszynka nowopowstałych "łącznic".

Galeria - Likwidacja stacji Kosieczyn w dniu 30.04.1930 roku. Otwarcie dworca osobowego w Zbąszynku w dniu 14.08.1930 roku.

Ważnym zagadnieniem jest rola miejscowej ludności oraz zaangażowanie jej przy uruchomieniu dworca. Mieszkańcy Zbąszynka i okolic “wnikając” w tutejszą kolej, kształtowali swoje środowisko, charakteryzujące się “tradycjami”, które w większości nowego pokolenia uległo częściowemu zatarciu, co można odebrać jako pozytywne zjawisko – odrębny temat. Zmiany zachodzące na terenie P.K.P. są bardzo widoczne dla tych, którzy przyglądają się z zewnątrz jak i bliżej zainteresowanym, którzy więcej czasu poświęcają głębszym zagadnieniom. Takie miejsca jak lokomotywownia, dworzec rozrządowy i stacja, należą do głównych miejsc egzystującego niegdyś w całej okazałości węzła kolejowego.

Zbąszynek, kolej i ja

Czyli podróż w sentymentalne klimaty

Miłosz Telesiński – Zbąszynek – 2021

Znajdziesz mnie tutaj