Skip to content
  1. Home
  2. /
  3. 3.0. Kolej w Zbąszynku
  4. /
  5. 3.13. Dworzec towarowy

3.13. Dworzec towarowy

Dworzec towarowy z Zbąszynku 27.07.2009

W tym dziale będę chciał zamieścić cześć fotografii dworca towarowego oraz uwzględnić najważniejsze etapy jego powstawania. Mimo że zamieszczone na stronie teksty już opisują rolę i funkcjonowanie stacji rozrządowej, to mym celem jest skupić się na części towarowej i osobowej jako oddzielnych zagadnieniach powstałych na podstawie rozleglejszych materiałów, powodując tym jego przystępność do dalszego poznawania.

Wyżej mamy ogólny plan dworca z 1941 roku.

Wyżej mamy ogólny plan dworca z 1941 roku.

Powyższy plan ukazuje już „trójkąt” do obracania parowozów. Budynek dworca osobowego już w docelowej postaci. Widzimy planowany tor łączący grupę torów dworca osobowego z górną częścią towarowego, co doczekało się tylko częściowej realizacji, wykonano tylko filary wiaduktu.

Wyżej mamy ogólny plan dworca z 1930 roku.

Wyżej mamy ogólny plan dworca z 1930 roku.

Plan z 1930 roku, nie zawiera jeszcze „trójkąta” do obracania parowozów, który wybudowano w dalszym ettapie rozbudowy dworca. Pierwszy powyższy plan ukazuje wybudowane już „brakujące” tu obiekty. Tutaj nie ma jeszcze naniesionego projektowanego toru łączącego dworzec osobowy z towarowym, który nie doczekał się realizacji. Budynek dworca osobowego również nie jest w docelowej postaci.

Galeria - Most na dworcu towarowym. Wymieniony w 2019 roku.

Zbąszynek, kolej i ja

Czyli podróż w sentymentalne klimaty

Miłosz Telesiński – Zbąszynek – 2021

Znajdziesz mnie tutaj