3.13. Dworzec towarowy

widok_26.02.2016_03
widok_26.02.2016_02
widok_26.02.2016_01


W tym dziale będę chciał zamieścić cześć fotografii dworca towarowego oraz uwzględnić najważniejsze etapy jego powstawania. Mimo że zamieszczone na stronie teksty już opisują rolę i funkcjonowanie stacji rozrządowej, to mym celem jest skupić się na części towarowej i osobowej jako oddzielnych zagadnieniach powstałych na podstawie rozleglejszych materiałów, powodując tym jego przystępność do dalszego poznawania.

plan_zb_1941_1300Wyżej mamy ogólny plan dworca z 1941 roku.

Podstawowymi cechami dworca osobowego w Zbąszynku jest podział na Trzy podstawowe części. Chodzi o Ekspedycję, rozrząd i tranzyt. Ekspedycja położona na skraju dworca w kierunku Poznania, zajmuje miejsce dawnego urzędu celnego, który się tu mieścił do 1945 roku, od chwili uruchomienia stacji rozrządowej w Neu Bentschen. Kolejnym etapem dworca są tory rozrządowe. Górka przeznaczona do staczania rozrządzanych wagonów, jest tutaj wybudowana w drugiej kolejności, zaraz po tej, co powstałą za ekspedycją, na samym skraju dworca w obrębie nastawni NgN, która po wojnie nie byłą już nigdy czynna. Właściwie unieruchomili i zdemontowali urządzenia z niej już Niemcy, usuwając też tory położone w rejonie jej działania, Druga górka z rozrządem płaskim nie była już potrzebna i cały ruch przejęła na siebie nowo wybudowana górka rozrządowa o zdecydowanym wzniesieniu, umożliwiając tym masową przeróbkę wagonów, pozwalając na szybkie formowanie pociągów. Trzeci etap dworca, zajmujący część górną, posiada tory odjazdowe, oraz mieści na swojej płaszczyźnie lokomotywownię, która tak za czasów niemieckich jak i P.K.P. przechodziła miej lub bardziej dyskretne ewolucje.

towarowy_zbk_1930Okolice Zbąszynka (Neu Bentschen) z 1930 roku. Dworzec osobowy otwarty – czynny w etapie podstawowym, przed oddaniem peronu trzeciego. Część grupy torów towarowych zakończona tuż za ekspedycją – do 1945 roku URZĘDEM CELNYM, co potwierdza wielki pośpiech i potrzebę uruchomienia odprawy celnej. Zakończone tymczasowo tory widoczne na załączonym wcześniej zdjęciu przedstawiającym przejściowy etap budowy dworca. Boisko już przeniesione z lokalizacji koło ulicy Zbąszyńskiej.

dw_rozrzadowy_1930Dworzec towarowy w Zbąszynku (Neu Bentschen) w latach 1925 – 30, jeszcze podczas budowy. Część torów jednostronnie zakończona, czeka na przedłużenie.